
Universal Tool UT8767-23 7″ Vertical Grinder with 2.3 HP six-vane motor, double-bearing spindle design, safety lock-off throttle, and built-in exhaust silencer system. Best for: continuous heavy-duty grinding.
SHARE
| Motor (HP) | 2.3 |
|---|---|
| Motor (kw) | 1.71 |
| Max Wheel Dia. (in.) | 7" Type 27 |
| guard-type | Type 27 |
| Speed (RPM) | 7000 |
| Exhaust | Side |
| spindle-size-in | 5/8" – 11 |
| weight-lbs | 7.2 |
| Weight (kg) | 3.3 |
| Length (in.) | 12.5 |
| Length (mm) | 318 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 1/2-in. |
| Rec. Hose Size (in) | 1/2-in. |
| Air Consumption (cfm) | 60 |
| Average Air Consumption (CFM) | 15 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |
Universal Tool UT8767-23 7″ Vertical Grinder with 2.3 HP six-vane motor, double-bearing spindle design, safety lock-off throttle, and built-in exhaust silencer system. Best for: continuous heavy-duty grinding.
| Motor (HP) | 2.3 |
|---|---|
| Motor (kw) | 1.71 |
| Max Wheel Dia. (in.) | 7" Type 27 |
| guard-type | Type 27 |
| Speed (RPM) | 7000 |
| Exhaust | Side |
| spindle-size-in | 5/8" – 11 |
| weight-lbs | 7.2 |
| Weight (kg) | 3.3 |
| Length (in.) | 12.5 |
| Length (mm) | 318 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 1/2-in. |
| Rec. Hose Size (in) | 1/2-in. |
| Air Consumption (cfm) | 60 |
| Average Air Consumption (CFM) | 15 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |