
UT8766 7″ Angle Grinder with 1.7 HP motor, safety lock-off throttle, heavy-duty spiral gears, ergonomic grip, dual exhaust, and adjustable handle. Ideal for heavy-duty surface preparation.
SHARE
| Motor (HP) | 1.7 |
|---|---|
| Motor (kw) | 1.25 |
| max-wheel-size-in | 7" Type 27 |
| guard-type | Type 27 |
| Speed (RPM) | 7500 |
| Exhaust | Side |
| spindle-size-in | 5/8" – 11 |
| weight-lbs | 6.9 |
| Weight (kg) | 3.1 |
| Length (in.) | 12.5 |
| Length (mm) | 318 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 3/8-in. |
| Rec. Hose Size (in) | 1/2-in. |
| Air Consumption (cfm) | 28 |
| Average Air Consumption (CFM) | 7 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |
UT8766 7″ Angle Grinder with 1.7 HP motor, safety lock-off throttle, heavy-duty spiral gears, ergonomic grip, dual exhaust, and adjustable handle. Ideal for heavy-duty surface preparation.
| Motor (HP) | 1.7 |
|---|---|
| Motor (kw) | 1.25 |
| max-wheel-size-in | 7" Type 27 |
| guard-type | Type 27 |
| Speed (RPM) | 7500 |
| Exhaust | Side |
| spindle-size-in | 5/8" – 11 |
| weight-lbs | 6.9 |
| Weight (kg) | 3.1 |
| Length (in.) | 12.5 |
| Length (mm) | 318 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 3/8-in. |
| Rec. Hose Size (in) | 1/2-in. |
| Air Consumption (cfm) | 28 |
| Average Air Consumption (CFM) | 7 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |