
UT8775-1 4″ Angle Grinder features a 0.9 HP stall-resistant motor, safety lock-off throttle, heavy-duty spiral gears, and ergonomic composite grip. Ideal for heavy grinding and MRO applications.
SHARE
| Motor (HP) | 0.9 |
|---|---|
| Motor (kw) | 0.66 |
| max-wheel-size-in | 4" Type 27 |
| guard-type | Type 27 |
| Speed (RPM) | 11000 |
| Exhaust | Side |
| spindle-size-in | 3/8-in. – 24 |
| weight-lbs | 3.5 |
| Weight (kg) | 1.6 |
| Length (in.) | 8 |
| Length (mm) | 203 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 1/4-in. |
| Rec. Hose Size (in) | 3/8-in. |
| Air Consumption (cfm) | 24 |
| Average Air Consumption (CFM) | 6 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |
UT8775-1 4″ Angle Grinder features a 0.9 HP stall-resistant motor, safety lock-off throttle, heavy-duty spiral gears, and ergonomic composite grip. Ideal for heavy grinding and MRO applications.
| Motor (HP) | 0.9 |
|---|---|
| Motor (kw) | 0.66 |
| max-wheel-size-in | 4" Type 27 |
| guard-type | Type 27 |
| Speed (RPM) | 11000 |
| Exhaust | Side |
| spindle-size-in | 3/8-in. – 24 |
| weight-lbs | 3.5 |
| Weight (kg) | 1.6 |
| Length (in.) | 8 |
| Length (mm) | 203 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 1/4-in. |
| Rec. Hose Size (in) | 3/8-in. |
| Air Consumption (cfm) | 24 |
| Average Air Consumption (CFM) | 6 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |