Universal Tool UT8748-4 4″ Low Profile Extended Angle Grinder features a 1.0 HP stall-resistant motor, heavy-duty alloy steel spiral gears, extended length, 260° rotation guard, and composite grip. Ideal for limited access applications found in steel fabrication and MRO work.
SHARE
| spindle-size-in | 3/8" – 24 |
|---|---|
| Motor (HP) | 1 |
| Motor (kw) | 0.73 |
| guard-type | Type 27 |
| max-wheel-size-in | 4" Type 27 |
| Speed (RPM) | 13500 |
| Exhaust | Rear |
| weight-lbs | 3.2 |
| Weight (kg) | 1.45 |
| Length (in.) | 12 |
| Length (mm) | 305 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 1/4-in. |
| Rec. Hose Size (in) | 3/8-in. |
| Air Consumption (cfm) | 20 |
| Average Air Consumption (CFM) | 5 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |
Universal Tool UT8748-4 4″ Low Profile Extended Angle Grinder features a 1.0 HP stall-resistant motor, heavy-duty alloy steel spiral gears, extended length, 260° rotation guard, and composite grip. Ideal for limited access applications found in steel fabrication and MRO work.
| spindle-size-in | 3/8" – 24 |
|---|---|
| Motor (HP) | 1 |
| Motor (kw) | 0.73 |
| guard-type | Type 27 |
| max-wheel-size-in | 4" Type 27 |
| Speed (RPM) | 13500 |
| Exhaust | Rear |
| weight-lbs | 3.2 |
| Weight (kg) | 1.45 |
| Length (in.) | 12 |
| Length (mm) | 305 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 1/4-in. |
| Rec. Hose Size (in) | 3/8-in. |
| Air Consumption (cfm) | 20 |
| Average Air Consumption (CFM) | 5 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |