Universal Tool UT8768-4V-60-6 6″ Vertical Grinder with 4.0 HP governed motor, high-grade aluminum alloy housing, a safety lock-off throttle and side assist handle, and wheel guards and flanges that follow ANSI standards. Built for heavy-duty continuous grinding.
SHARE
| Motor (HP) | 4 |
|---|---|
| Motor (kw) | 2.93 |
| Max Wheel Dia. (in.) | Type 6" Cup |
| guard-type | Type 11 |
| Speed (RPM) | 6000 |
| Exhaust | Side |
| spindle-size-in | 5/8" – 11 |
| weight-lbs | 11.5 |
| Weight (kg) | 4.8 |
| Length (in.) | 12.75 |
| Length (mm) | 324 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 1/2-in. |
| Rec. Hose Size (in) | 1/2-in. |
| Air Consumption (cfm) | 95 |
| Avg. Air Cons (CFM) | 24 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |
Universal Tool UT8768-4V-60-6 6″ Vertical Grinder with 4.0 HP governed motor, high-grade aluminum alloy housing, a safety lock-off throttle and side assist handle, and wheel guards and flanges that follow ANSI standards. Built for heavy-duty continuous grinding.
| Motor (HP) | 4 |
|---|---|
| Motor (kw) | 2.93 |
| Max Wheel Dia. (in.) | Type 6" Cup |
| guard-type | Type 11 |
| Speed (RPM) | 6000 |
| Exhaust | Side |
| spindle-size-in | 5/8" – 11 |
| weight-lbs | 11.5 |
| Weight (kg) | 4.8 |
| Length (in.) | 12.75 |
| Length (mm) | 324 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 1/2-in. |
| Rec. Hose Size (in) | 1/2-in. |
| Air Consumption (cfm) | 95 |
| Avg. Air Cons (CFM) | 24 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |