The Universal Tool UT8633 Compact Needle Scaler features low weight durable steel housing. Ideal for removal of rust, paint and scale on flat or irregular surfaces.
SHARE
| Needle Capacity | (12) 1/8" x 5" |
|---|---|
| Blows Per Minute | 4800 |
| Bore (in.) | 1/2-in. |
| Stroke (in.) | 1/4-in. |
| Weight (lbs.) | 2.5 |
| Weight (kg.) | 1.1 |
| Length (in.) | 11.5 |
| Length (mm) | 292 |
| Air Inlet (NPT/BSP) | 1/4-in. |
| Hose (I.D. in.) | 3/8-in. |
| Air Consumption (CFM) | 4 |
| Avg. Air Cons (CFM) | 1.5 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |
The Universal Tool UT8633 Compact Needle Scaler features low weight durable steel housing. Ideal for removal of rust, paint and scale on flat or irregular surfaces.
| Needle Capacity | (12) 1/8" x 5" |
|---|---|
| Blows Per Minute | 4800 |
| Bore (in.) | 1/2-in. |
| Stroke (in.) | 1/4-in. |
| Weight (lbs.) | 2.5 |
| Weight (kg.) | 1.1 |
| Length (in.) | 11.5 |
| Length (mm) | 292 |
| Air Inlet (NPT/BSP) | 1/4-in. |
| Hose (I.D. in.) | 3/8-in. |
| Air Consumption (CFM) | 4 |
| Avg. Air Cons (CFM) | 1.5 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |