
SHARE
| spindle-size-in | 5/8" – 11 |
|---|---|
| Motor (HP) | 4 |
| Motor (kw) | 2.93 |
| guard-type | Type 27 |
| max-wheel-size-in | 7" Type 27 |
| Speed (RPM) | 8500 |
| Exhaust | Side |
| weight-lbs | 11.9 |
| Weight (kg) | 4.8 |
| Length (in.) | 12 |
| Length (mm) | 305 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 1/2-in. |
| Rec. Hose Size (in) | 1/2-in. |
| Air Consumption (cfm) | 95 |
| Average Air Consumption (CFM) | 24 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |
| spindle-size-in | 5/8" – 11 |
|---|---|
| Motor (HP) | 4 |
| Motor (kw) | 2.93 |
| guard-type | Type 27 |
| max-wheel-size-in | 7" Type 27 |
| Speed (RPM) | 8500 |
| Exhaust | Side |
| weight-lbs | 11.9 |
| Weight (kg) | 4.8 |
| Length (in.) | 12 |
| Length (mm) | 305 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 1/2-in. |
| Rec. Hose Size (in) | 1/2-in. |
| Air Consumption (cfm) | 95 |
| Average Air Consumption (CFM) | 24 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |