SHARE
| Working Torque (ft-lb.) | 2700 |
|---|---|
| Working Torque (nm) | 3661 |
| Max Torque (ft-lb.) | 3300 |
| Max Torque (nm) | 4475 |
| Square Drive (in.) | 1 |
| Handle | End Grip I-T |
| Socket Retainer | Through Hole |
| Length (in.) | 14 |
| Length (mm) | 355.6 |
| Weight (lb.) | 24.6 |
| Weight (kg) | 11.1 |
| Air Inlet (NPT/BSP) | 1/2" |
| Hose ID (in.) | 3/4" |
| Hose ID (mm) | 19 |
| Working Torque (ft-lb.) | 2700 |
|---|---|
| Working Torque (nm) | 3661 |
| Max Torque (ft-lb.) | 3300 |
| Max Torque (nm) | 4475 |
| Square Drive (in.) | 1 |
| Handle | End Grip I-T |
| Socket Retainer | Through Hole |
| Length (in.) | 14 |
| Length (mm) | 355.6 |
| Weight (lb.) | 24.6 |
| Weight (kg) | 11.1 |
| Air Inlet (NPT/BSP) | 1/2" |
| Hose ID (in.) | 3/4" |
| Hose ID (mm) | 19 |