
Universal Tool UT8768-3V-60-9 9″ Vertical Grinder 3HP features a 3.0 HP governed motor, high-grade aluminum alloy housing, a safety lock-off throttle and side assist handle, and wheel guards and flanges that follow ANSI standards. Built for heavy-duty continuous grinding.
SHARE
| Motor (HP) | 3 |
|---|---|
| Motor (kw) | 2.2 |
| Max Wheel Dia. (in.) | 9" Type 27 |
| guard-type | Type 27 |
| Speed (RPM) | 6000 |
| Exhaust | Side |
| spindle-size-in | 5/8" – 11 |
| weight-lbs | 9.9 |
| Weight (kg) | 4.1 |
| Length (in.) | 13 |
| Length (mm) | 330 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 1/2-in. |
| Hose Size I.D. (in.) | 2-Jan |
| Air Consumption (cfm) | 80 |
| Average Air Consumption (CFM) | 20 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |
Universal Tool UT8768-3V-60-9 9″ Vertical Grinder 3HP features a 3.0 HP governed motor, high-grade aluminum alloy housing, a safety lock-off throttle and side assist handle, and wheel guards and flanges that follow ANSI standards. Built for heavy-duty continuous grinding.
| Motor (HP) | 3 |
|---|---|
| Motor (kw) | 2.2 |
| Max Wheel Dia. (in.) | 9" Type 27 |
| guard-type | Type 27 |
| Speed (RPM) | 6000 |
| Exhaust | Side |
| spindle-size-in | 5/8" – 11 |
| weight-lbs | 9.9 |
| Weight (kg) | 4.1 |
| Length (in.) | 13 |
| Length (mm) | 330 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 1/2-in. |
| Hose Size I.D. (in.) | 2-Jan |
| Air Consumption (cfm) | 80 |
| Average Air Consumption (CFM) | 20 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |