The Universal Tool UT9911 Heavy Duty Low Vibration Straight Needle Scaler features all steel construction for durability Ideal for removal of rust, paint and scale on flat or irregular surfaces.
SHARE
| Needle Capacity | (18) 1/8" x 5" |
|---|---|
| Blows Per Minute | 7000 |
| Bore (in.) | 1 |
| Stroke (in.) | 1/8-in. |
| Weight (lbs.) | 3.6 |
| Weight (kg.) | 1.6 |
| Length (in.) | 7.7 |
| Length (mm) | 195 |
| Air Inlet (NPT/BSP) | 1/4-in. |
| Hose (I.D. in.) | 3/8-in. |
| Air Consumption (CFM) | 12 |
| Avg. Air Cons (CFM) | 3 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |
The Universal Tool UT9911 Heavy Duty Low Vibration Straight Needle Scaler features all steel construction for durability Ideal for removal of rust, paint and scale on flat or irregular surfaces.
| Needle Capacity | (18) 1/8" x 5" |
|---|---|
| Blows Per Minute | 7000 |
| Bore (in.) | 1 |
| Stroke (in.) | 1/8-in. |
| Weight (lbs.) | 3.6 |
| Weight (kg.) | 1.6 |
| Length (in.) | 7.7 |
| Length (mm) | 195 |
| Air Inlet (NPT/BSP) | 1/4-in. |
| Hose (I.D. in.) | 3/8-in. |
| Air Consumption (CFM) | 12 |
| Avg. Air Cons (CFM) | 3 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |