| Motor (HP) | 0.25 |
|---|---|
| Motor (kw) | 0.18 |
| belt-size | 3/8-in. x 13" |
| Exhaust | Side |
| Speed (RPM) | 16000 |
| Length (in.) | 11 |
| Length (mm) | 279 |
| weight-lbs | 1.8 |
| Weight (kg) | 0.8 |
| Rec. Hose Size | 3/8-in. |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |
| Air Consumption (cfm) | 4.5 |
| Average Air Consumption (CFM) | 4.5 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 1/4-in. |
| Motor (HP) | 0.25 |
|---|---|
| Motor (kw) | 0.18 |
| belt-size | 3/8-in. x 13" |
| Exhaust | Side |
| Speed (RPM) | 16000 |
| Length (in.) | 11 |
| Length (mm) | 279 |
| weight-lbs | 1.8 |
| Weight (kg) | 0.8 |
| Rec. Hose Size | 3/8-in. |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |
| Air Consumption (cfm) | 4.5 |
| Average Air Consumption (CFM) | 4.5 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 1/4-in. |