
Universal Tool UT8785-4-1 4″ Angle Grinder features a 1.3 HP stall-resistant motor, safety lock-off throttle, one-piece housing, heavy-duty air-cooled spiral gears with double bearings, ergonomic composite grip, exhaust silencing, and adjustable assist handle. Ideal for continuous heavy-duty surface preparation and material removal.
SHARE
| Motor (HP) | 1.3 |
|---|---|
| Motor (kw) | 0.95 |
| max-wheel-size-in | 4" Type 27 |
| guard-type | Type 27 |
| Speed (RPM) | 11000 |
| Exhaust | Side |
| spindle-size-in | 3/8" – 24 |
| weight-lbs | 4.8 |
| Weight (kg) | 2.2 |
| Length (in.) | 10.5 |
| Length (mm) | 266 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 3/8-in. |
| Rec. Hose Size (in) | 3/8-in. |
| Air Consumption (cfm) | 26 |
| Average Air Consumption (CFM) | 6.5 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |
Universal Tool UT8785-4-1 4″ Angle Grinder features a 1.3 HP stall-resistant motor, safety lock-off throttle, one-piece housing, heavy-duty air-cooled spiral gears with double bearings, ergonomic composite grip, exhaust silencing, and adjustable assist handle. Ideal for continuous heavy-duty surface preparation and material removal.
| Motor (HP) | 1.3 |
|---|---|
| Motor (kw) | 0.95 |
| max-wheel-size-in | 4" Type 27 |
| guard-type | Type 27 |
| Speed (RPM) | 11000 |
| Exhaust | Side |
| spindle-size-in | 3/8" – 24 |
| weight-lbs | 4.8 |
| Weight (kg) | 2.2 |
| Length (in.) | 10.5 |
| Length (mm) | 266 |
| Air Inlet (NPT / BSP) | 3/8-in. |
| Rec. Hose Size (in) | 3/8-in. |
| Air Consumption (cfm) | 26 |
| Average Air Consumption (CFM) | 6.5 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |