The Universal Tool UT9914-2 Pistol Grip Recoilless Needle Scaler features a low 3.5 m/s² vibration level, high blow frequency, and low Air Consumption (CFM). Supplied with 1/8″ or 2 mm needles and ideal for surface preparation and lead paint abatement.
SHARE
| Needle Capacity | (19) 1/8" x 7" |
|---|---|
| Blows Per Minute | 3400 |
| Bore (in.) | 1 |
| Stroke (in.) | 1/8-in. |
| Weight (lbs.) | 5.8 |
| Weight (kg.) | 2.6 |
| Length (in.) | 11.88 |
| Length (mm) | 302 |
| Air Inlet (NPT/BSP) | 1/4-in. |
| Hose (I.D. in.) | 3/8-in. |
| Air Consumption (CFM) | 12 |
| Avg. Air Cons (CFM) | 3 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |
The Universal Tool UT9914-2 Pistol Grip Recoilless Needle Scaler features a low 3.5 m/s² vibration level, high blow frequency, and low Air Consumption (CFM). Supplied with 1/8″ or 2 mm needles and ideal for surface preparation and lead paint abatement.
| Needle Capacity | (19) 1/8" x 7" |
|---|---|
| Blows Per Minute | 3400 |
| Bore (in.) | 1 |
| Stroke (in.) | 1/8-in. |
| Weight (lbs.) | 5.8 |
| Weight (kg.) | 2.6 |
| Length (in.) | 11.88 |
| Length (mm) | 302 |
| Air Inlet (NPT/BSP) | 1/4-in. |
| Hose (I.D. in.) | 3/8-in. |
| Air Consumption (CFM) | 12 |
| Avg. Air Cons (CFM) | 3 |
| Rec. Air Pressure | 90 psi-6.2 bar |